Narozeniny, práce na webu, kryptoměny, Vánoce a hory – zkrátka odpočinkové zakončení roku.
Už jsem tu čtvrt století
Hned zkraje prosince se mi číslovka v kolonce „věk“ změnila na 25, což jsem zde na blogu oslavil článkem, ve kterém jsem se snažil podělit o své názory a priority.
Že nějaký článek vůbec napíšu mě napadlo asi týden před narozeninami. Nic jsem jím ale neplánoval a nic jsem tedy ani neočekával.
Proto mě tak moc mile překvapila odezva, která se ke mně dostala přes FB (kde mám osobní profil pro rodinu a přátelé) i na Twitteru (který využívám spíše pro spojení s lidmi z oboru).
Nemluvě o hřejivých komentářů mých rodičů. 🙂
Na druhou stranu mám další důvod, proč se netěšit na padesátku.
Už jen těch 25 bodů mi dalo zabrat. 😛
Práce na webu pokračuje pomalu, ale jistě… ale pomalu
Víte, jaká je (asi jediná) nevýhoda kvalitního obsahu?
Zabere spoustu času.
Během prosince jsem se zaměřil pouze na jeden článek, který jsem si rozkouskoval a zkoušel na něm nové pisatele.
Sice je to monstrum o více jak 8 tisících slovech (a které se pak chystám ještě o další cca 2 tisíce rozšířit) a kvalitou mu konkurence nesahá ani po kotníky, ale než ho návštěvníci na webu uvidí, tak to prostě trvá.
Zbytek prosince jsem pracoval na aktualizacích již publikovaných článků – a stále je nemám hotové všechny.
Tohle byl asi jediný větší zápor, když jsem se rozhodoval, zdali do elektroniky jít: Pořád se mění a evergreenu je zde pomálu.
Ovšem stále věřím, že mi to ten větší počet kladů vynahradí.
Jelikož bylo těch aktualizací najednou opravdu moc, musel jsem si přeorganizovat Trello, abych v tom měl přehled a mohl je nějak systematicky provádět.
Všem článkům jsem vytvořil odpovídající kartičky a přidal škrtací seznamy. Takhle to teď bude fungovat i u úplně nových článků.
Seznamy budou zaplněné body z osnovy článku a pokud bude něco potřeba aktualizovat, tak se bod od-odškrtne a v Trellu tak bude hned vidět, že něco chybí.
Kartičky aktualizovaných článků se pak přesunou do fronty a přiřadí se k nim deadliny, po jejichž vypršení se znovu překontrolují, zdali nepotřebují další aktualizaci.
Rovněž jsem všechny texty přesunul na Google Drive, aby s nimi mohli lépe manipulovat také pisatelé. Nemusíme tak mít 5 kopií dokumentů Wordu, jelikož se všechny úpravy objeví ihned online.
A když už jsme u toho outsourcingu…
Stále jsem ve fázi hledání pisatelů
Zadal jsem poptávku na Webtrhu a poměrně rychle se ozvala celá řada lidí.
Sice jsem se musel brodit velmi nízkou kvalitou pisatelů, ale nakonec jsem našel jednoho slušného pisatele, se kterým jsem navázal další spolupráci.
Stále ale cítím, že to není ještě není ono.
Faktické nepřesnosti nebo přímo chyby (u obou pisatelů, se kterými spolupracuji) mě dokázaly až naštvat, a tak přemýšlím, jestli bych se při hledání neměl spíše zaměřit na ty, kteří mají dostatečně znalosti, ale třeba malé nebo žádné zkušenosti se psaním – než obráceně.
Kvalita informací je vždycky na prvním místě. Forma se dá upravit vypsáním pisatele nebo se dá podpořit nějakým doučením či najmutím editora.
Bohužel v oblasti elektroniky – a hlavně IT – se lidé shání hodně blbě. O práci tu totiž není nouze a navíc není vůbec špatně placená.
Ano, taky vám povím něco o kryptoměnách
Pokud se o kryptoměny nezajímáte, tak tuhle část asi přeskočíte, a pokud se o ně zajímáte, tak je dost velká šance, že už vás všechen ten humbuk akorát otravuje.
Takže jen krátce:
Na začátku prosince jsem nadbytečné finance z prodaných webů vložil do Bitcoinu (6 % portfolia na Coinbase) a hlavně Litecoinu (94 %).
Zrovna jsem chytil vlnu a během pár hodin byla cena jednoho LTC skoro dvojnásobná. To mě samozřejmě zaujalo a začal jsem se tak o kryptoměny zajímat více.
Pokud byste chtěli do kryptoměn také zabrouzdat doporučuji toto video o blokchainu a/nebo tyto dvě knihy:
- Blockchain: The Beginners Guide to Understanding the Technology Behing Bitcoin & Cryptocurrency – základní vysvětlení blockchainu a jeho možné využití
- Digital Gold: Bitcoin and the Inside Story of the Misfits and Millionaires Trying to Reinvent Money – o vzniku Bitcoinu z pera reportéra (nemám dočteno)
Z českých zdrojů pak doporučuji sledovat Martina Rosulka a jeho sekci o investování na DigitalniNomadstvi.cz (to byl první český blog, který mě nahlodal k investici) a Karla Fillnera, asi největšího českého evangelistu kryptoměn, a jeho btctip.cz
V zápalu optimismu jsem ještě něco málo dokoupil, což se po vánoční korekci neprojevilo jako úplně dobrý nápad.
Stále jsem však v plusu a pořád my ta investice vydělala daleko více, než kdyby mi peníze jen ležely na účtu. A čekám, že ještě dále poroste.
Jak se k tomu ale stavím s několikatýdenním odstupem?
Kryptoměnám a blockchainu obecně fandím a věřím, že budou mít v budoucnosti důležitou úlohu. Ať už to bude fintech nebo jiný obor.
Nicméně nechci vkládat další peníze do takhle volatilního, a hlavně nikým neregulovaného, trhu.
Jako ochutnávka dobrá, ale většinu svých úspor budu investovat hlavně do svého podnikání, protože tam to stojí jen na jedné osobě – a s tou se celkem dobře znám.
Od Vánoc jsem nešáhl na klávesnici
Z přehnaného nadšení do kryptoměn mě (naštěstí?) vytáhly přicházející svátky.
Poslední týden před Vánoci jsem ještě řešil dárky a hory s kamarády, a tak byla práce celkově v pozadí.
Nejdříve jsem s tím bojoval, ale pak jsem hodil ručník do ringu. Raději si udělám delší dovolenou, než abych se na konec roku stresoval, co všechno jsem nestihl.
A myslím, že to byla správná volba.
Svátky s rodinou jsem si moc užil. Ať už to bylo štědrovečerní pohoštění nebo jen setkání pod stromečkem se všemi, které mám rád.
Všichni v rodině od Ježíška dostali knihu A přesto říci životu ano (anglicky Man’s Search for Meaning) od Viktora Frankla.
Ta byla totiž jednou z nejdarovanějších knih úspěšných podnikatelů, sportovců a dalších významných lidí, které Tim Ferriss vyzpovídal v Tribe of Mentors.
Tribe of Mentors jinak velmi doporučuji a nejspíše se na blogu podělím o své poznatky a mnou zvýrazněné pasáže.
Po pár dnech doma jsem pak s kamarády vyrazil na hory.Naposled jsem někam vyrazil skoro před dvěma roky v Londýně, takže jsem si to hodlal pořádně užít.
Nesmírně jsem se těšil na lyže, ale tohle je bohužel jediná fotka, kterou ze svahu mám.
Spíše se totiž „společensky debatovalo“…
No, znáte ty večery, kdy začínáte decentně se skleničkou vína a skončíte mícháním drinků do zavařovačky?
Brrr! 😀
Ovšem (nejen) novoroční opici stranou, tenhle týden mi pomohl zas trochu změnit perspektivu a opět jsem si uvědomil, že práce není všechno a je potřeba jít naproti více takovým zážitkům.
Co přijde v roce 2018?
Ještě se zotavuji z hor, a tak mám rozjezd nového roku poměrně pomalý.
Ovšem závěrečného zhodnocení roku 2017 a plánů pro rok 2018 vás neušetřím a během pár dní by se tu měl nějaký ten článek objevit.
A tak nějak cítím, že ta osmnáctka na konci bude velká!