Loni přede mnou stála těžká rozhodnutí.
Ale stačilo si připomenout své cíle a vykročení po té správné cestě už bylo jednoduché.
Viděli jste v minulém díle roce…
Přibližně v tuhle dobu minulý rok jsem založil svůj blog, na kterém jsem chtěl podělit o své plány, myšlenky, úspěchy i neúspěchy. A myslím, že se mi to celkem povedlo.
Rozhodl jsem se, že si založím osobní blog. Abych měl všechno černý na bílým a jako motivaci. Zítra postnu link s reportem a plány 2017.
— Jan Šimečík (@jansimecik) January 2, 2017
Pojďme si zrekapitulovat, co jsem celý rok dělal:
Leden: Služby vs. vlastní projekty
Na začátku roku jsem hodnotil rok 2016 a pak se naplno ponořil do freelancingu.
Potřeboval jsem nahradit ušlé příjmy kvůli banu na Skliku a menšímu trafficu z Facebooku. Celý měsíc jsem se tak otáčel, psal texty a pomáhal s navrhnutím a zprovozněním nejrůznějších webů.
Bohužel mi nezbyl žádný čas na rozvoj svých projektů ani na nějaké větší obohacení osobního života. Věděl jsem ale, že je to jen taková nárazovka, kterou je prostě potřeba si odpracovat.
Únor, březen & duben: Co to sakra (ne)dělám?!
Únor byl jeden z nejproduktivnějších měsíců celého roku. Nejen že jsem dopracoval některé zakázky a prodal jsem první magazín v aukci, ale ještě jsem stihl vytvářet obsah pro všechny své projekty. To se však promítlo v mimopracovních oblastech, kde jsem se nikam nepohnul.
Za to březen byl pravým opakem. Sice jsem dokončil práci na zakázkách a ukončil veškeré spolupráce, protože jsem už nepotřeboval příjem navíc, ale následně byla moje chuť do práce na bodu mrazu.
Ty vole! Vždyť už je skoro čtvrt roku pryč! Nebyl před chvílí Silvestr?!
— Jan Šimečík (@jansimecik) March 14, 2017
Nechuť mě pak provázela i v dubnu. Ovšem v druhé polovině měsíce jsem se rozhodl, že takhle to dál nejde a začal jsem se zabírat svou dlouhodobější vizí. Díky ní jsem si pak uvědomil, kudy se musím vydat.
Květen: Konec jedné éry…
Květen začal nemilým failem při prodeji dalšího magazínu v aukci, na kterém jsem dost prodělal.
Dále ale pokračoval podle toho, co jsem si stanovil v minulém měsíci. Věděl jsem, že je potřeba udělat změnu, a tak jsem se rozloučil z prvním z trojice mých největších projektů, zábavním webem.
V reportu jsem sepsal 3 ponaučení, které jsem si z provozu a prodeje tohoto webu odnesl, a doufal jsem, že je to krok správným směrem.
(Spoiler: Byl to krok správným směrem.)
Červen & červenec: Neplánovaná dovolená
V červnu byla má produktivita dost vrtkavá, přičemž práce buď odsýpala nebo naopak stála.
Za to jsem ale hodně šlápl do každodenního pohybu a započal tak šňůru, která mě měla dostat ke zdravějšímu (a hezčímu!) tělu.
(Také jsem si uvědomil, jak moc jsem si zvykl na bydlení v Praze.)
Když to s produktivitou nebylo lepší ani v červenci, rozhodl jsem se udělat takovou menší dovolenou.
Nelámal jsem si hlavu odloženými úkoly a místo toho jsem se zaměřil na takové ty menší, snadnější to-dočka jako redesign nebo optimalizace webů. V reportu jsem se na toto téma podělil o pár tipů.
Nakonec měsíce jsem přemýšlel o dvou věcech, které se později ukázaly jako velmi důležité:
- O prodeji dalšího webu, abych se mohl zaměřit pouze na jeden projekt
- O vytvoření malé accountable/mastermind FB skupiny pro internetové solopreneury.
Pokud budujete web nebo cokoliv, co obnáší spoustu práce, tak "It’s our struggles that define us, not our desires." https://t.co/PyCiLprkOB pic.twitter.com/vUn9YmmcXg
— Jan Šimečík (@jansimecik) June 6, 2017
Srpen & září: Ve zdravém těle zdravý duch
V srpnu jsem pokračoval v posilování, přičemž jsem se dostal do asi nejlepší formy, kterou jsem kdy měl.
(Spoiler: Už ji zas nemám.)
Na konci měsíce jsem si ale opět položil několik otázek, které mi měly připomenout své cíle, a poté jsem začal budovat plán pro jejich naplnění.
Usoudil jsem, že nejrychleji k nim dojdu, pokud prodám i další web (ten o zdraví) a veškerý focus budu věnovat zbývajícímu projektu, webu o elektronice.
V průběhu září jsem poměrně rychle našel kupce a ještě rychleji jsme web převedli.
To mě nabilo novou energií, která mě pomohla přepnout do pracovního režimu. Stejně tak mi pomohla také pomodora, nově vytvořená skupina na FB a obnovené členství v coworkingu.
Celej den se divím, proč jsem v coworkingu sám jen s dalšíma 3 lidma. Až na FB plným sběračů hub jsem zjistil, že je dneska svátek.
— Jan Šimečík (@jansimecik) September 28, 2017
Říjen & listopad: Jak jsem začal s outsourcingem (a pár tipů)
S produktivitou na vysoké úrovni jsem začal říjen velmi dobře a nadále v tom pokračoval i v listopadu. Jistou roli v tom hrála i začínají vánoční sezona, na kterou jsem se chtěl co nejlépe připravit.
Díky volným financím z prodaných webů jsem se také zaměřil na outsourcing. Ovšem pořádně jsem narazil.
Dělám revizi zkušebního textu od pisatele. Zjistil jsem, že nejspíše vzal uvedené zdroje, hodil je do překladače a trochu poupravil. Paráda.
— Jan Šimečík (@jansimecik) October 26, 2017
Uvědomil jsem si, že najít ty správné lidi bude ještě pořádný oříšek, který nevyřeším za jedno odpoledne.
V reportu jsem se také podělil o své dosavadní zkušenosti a tipy, jež by mohly pomoci ostatním, kteří začínají s delegací.
Prosinec: A rok je u konce…
S Vánoci za rohem jsem i v prosinci pokračoval prací na (nyní už jediném) projektu a stále jsem hledal a zkoušel nové pisatele pro rozšíření týmu.
Přičichl jsem si také ke kryptoměnám, něco zainvestoval a už jen sledoval, jak se jim povede dále.
Když v tramvaji kouknete, kam za posledních pár hodin spadly coiny 😀
Krásně mě teď dohnal ten greed, když jsem ještě kupoval LTC na $300 :)) pic.twitter.com/c0vjYEdqaY— Jan Šimečík (@jansimecik) December 22, 2017
Nakonec mě ale dostihla sváteční atmosféra. Řekl jsem si, že mám pro letošek dost, a tak jsem si zbytek roku užíval už jen v přítomnosti rodiny a následně i kamarádů, se kterými jsem vyrazil na hory.
Jak dopadly mé plány?
V minulém roce jsem si sepsal 4 hlavní cíle:
1. Vydělávat 50 tisíc/měsíc ze 3 webů
Už před rokem jsem psal, že bych chtěl postupně prodat nebo zkonsolidovat menší weby (to se mi povedlo) a zaměřit se jen na ty 3 největší.
To jsem však ještě nevěděl, že se rozhodnu tento počet ještě snížit a zaměřit se na jeden jediný.
Web o elektronice mi zatím ještě nevydělává 50 tisíc měsíčně, ale už se přehoupl přes polovinu a spolehlivě mi tak pokryje všechny náklady. A to je stále ještě na úplném začátku.
Tento cíl se mi tak těžko hodnotí.
2. Prozatím vyrovnávat příjem bokovkami
Abych se v Praze vůbec uživil, potřeboval jsem si udělat rezervu ve formě zakázek.
Navázal jsem hned několik spoluprací, vytvářel jsem prodejní texty i WordPress weby, a v březnu jsem měl dostatečný polštář, díky kterému jsem zas mohl naplno věnovat vlastním projektům.
Tento úkol jsem tak splnil na 100 %.
3. Psát na blog
Cílem bylo pravidelně psát na blog, ale neurčil jsem si žádný počet článků nebo jejich frekvenci či témata, kterými se měly zabývat.
Nicméně na blogu se objevily reporty pokrývající všech 12 měsíců, ačkoliv některé z nich byly spojeny do jednoho a mnohé byly publikovány se značným zpožděním. Také jsem si napsal článek k 25. narozeninám.
Tento úkol jsem tak splnil na 95 %.
4. Osobní plány
Nakonec jsem si stanovil několik úkolů mimo práci:
Pravidelný pohyb a lepší strava:
Stravu jsem určitě zlepšil, ale pořád to ještě není dokonalé (a kalorie jsem se pořád nenaučil počítat). Vydržel jsem cvičit asi 70 dní v kuse a dostal se do nejlepší formy. Bohužel tato šňůra skončila na přelomu podzimu a zimy a pravidelnost se změnila na nárazovost.
(Ne)splněno na 40 %.
Více sociálního života:
Poté co jsem se na začátku roku vrátil z hor, jsem si uvědomil, jak mi tyhle zážitky obohacují život a jak málo jsem jich za uplynulý rok zažil.
Sice jsem tu a tam zašel na pivo nebo nějakou párty, ale drtivou většinu večerů jsem strávil doma před monitorem.
Tento úkol je tak nesplněn.
Pozitivně beru alespoň vytvoření facebookové skupiny, díky které jsem se více poznal s dalšími online podnikateli.
Jsem tak moc rád, že si můžu pokecat s někým, kdo na mě nekouká jako puk, když se mu snažím vysvětlit, jak se vlastně živím.
Naučit se kreslit:
Mluvil jsem o tom celý rok a dokonce jsem si už koupil grafický monitor a hromadu knížek o kreslení.
Nicméně jsem s učením stále nezačal.
Chci totiž všechno zdokumentovat na anglickém blogu a na jeho tvorbu nezbýval čas. Nemluvě o tom, že si musím trochu oživit aktivní/psanou angličtinu.
Bohužel úkol rovněž nesplněn.
A jak celý rok nakonec hodnotím?
Možná jsem nedokázal splnit všechny cíle, ale i tak hodnotím rok 2017 pozitivně.
Zase jsem se posunul o kus dál a to nejhlavnější – posunul jsem se tím správným směrem.
Ořezal jsem všechno, co mi tříštilo pozornost, a začal se věnovat jedinému projektu, kterému jsem věřil ze všeho nejvíce. A už se nemůžu dočkat, jak vyroste v nadcházejícím roce!
Na druhou stranu jsem se opět věnoval spíše práci a, kromě menších úspěchů se cvičením, jsem se v ostatních oblastech moc neposunul.
Pokud by to takhle pokračovalo ještě pár let, bylo by asi jedno, na jak velkých projektech budu pracovat a kolik budu vydělávat, protože bych měl velké mezery v mnohem důležitějších částech života.
Naštěstí si to plně uvědomuji a plánuji s tím něco dělat.
Na závěr se s vámi podělím o 3 poznatky, které si z uplynulého roku odnáším:
1. Mějte svoji vizi neustále před očima.
Jádrem mé prokrastinace a nechutě do práce byla ztráta vize, špatné priority a zmatek v dlouhodobých plánech.
Jakmile jsem si ale připomněl, proč vlastně dělám to, co dělám, vše bylo najednou jasnější.
Je však potřeba si tu vizi připomínat neustále, protože se na ni v zápalu práce lehce zapomene.
2. Zbavte se všeho, co není v souladu s vaší vizí.
Ať už je to zakládání nových projektů, pro které jste se zčistajasna nadchli, nebo staré weby, které už nezapadají do vaší dlouhodobé strategie, je potřeba se toho všeho zbavit.
Prodej dvou z mých třech největších (a nejvýdělečnějších) webů byl risk. Ale věděl jsem, že mě spíš drží na místě, než posouvají dopředu, a tak jsem do toho šel.
Už teď můžu říct, že jsem udělal tu nejlepší možnou věc.
Sice mi to chvílema připadalo, jako kdybych někomu prodal své vlastní děti, ale v dlouhodobém horizontu by tohle prostě nebyla šťastná rodina.
3. Život je daleko víc než jen práce
Celý rok jsem si to ani moc neuvědomoval, ale teď to vidím čistě a jasně.
Určitě se vyplatí mít jasno v tom, co chcete v životě dělat, a obětovat tomu nemalou část svého času. Ale stejně (nebo i více) důležité je nezapomínat na ostatní oblasti života a také se v nich někam posouvat.
Nebo to ani nemusí být nějaký posun. Někdy si prostě stačí jen sednout a užívat si tu přítomnost v okruhu rodiny a kamarádů. Na to se pak při zhodnocení roku (a asi i života) vzpomíná nejlépe.
2018 = Změny
Rok 2017 byl ve znamení progresu a po pracovní stránce mě opravdu posunul o notný kus vpřed.
Letos ale bude rok změn. A to ne jedné, ale vícero.
Nechci se už zaměřovat jen na projekty, ale chci pořádně zainvestovat i do sebe samého a vztahů s ostatními.
Opravdu věřím, že člověk, který bude na konci roku slavit Silvestra, bude k nepoznání od toho, který teď v půlce ledna píše tyto řádky.
Takhle to bude vypadat 31. 12. 2018
Letos si nebudu dávat celoroční cíle.
Spíše si zkusím představit, jak by asi vypadal poslední den v roce, pokud by mi v 2018 všechno vyšlo.
Začínám tedy s představou cíle, jak učí Napoleon Hill v Myšlením k bohatství nebo Stephen R. Covey v 7 návycích skutečně efektivních lidí.
Také jsem četl, že je dobré napsat všechno, jako když už se to stalo, a připojit k tomu důvod, který mi bude připomínat, proč jsem toho vlastně chtěl dosáhnout.
Celé to ještě rozděluji na zdraví, projekty a osobní růst, jako takovou moji variaci na Franklinovo „Healthy, Wealthy and Wise“.
1. Zdraví
Ranní rutina:
Během roku jsem si vytvořil ranní rutinu, která mi plně vyhovuje a kterou dodržuji každý den. Vstávám brzo ráno a večer si jdu lehnout v rozumnou hodinu, abych měl dostatečný počet hodin spánku. Vím totiž, že ráno udává tempo celému dni a čím větší nad ním budu mít kontrolu, tím lépe budu ovládat celý den, týden, měsíc i rok.
Pravidelný pohyb:
Nedokážu si představit den, ve kterém bych se nepohyboval. Ať už je to běh, kolo, plavání nebo posilovna, vždy si musím dát do těla, abych získal dostatek energie do celého dne a cítil se zdravě a silně. Během roku jsem byl běhat i na závodech, přičemž ten nejdelší byl půlmaraton.
Pravidelná meditace:
Stejně tak si nemůžu představit den, ve kterém bych nemeditoval. Pro vyčištění a zklidnění hlavy používám Headspace, jenž mi pomáhá se zvládáním svých pocitů a emocí. Někdy sice můžu mít špatnou náladu, ale nemám deprese. Necítím úzkost, ale nadšení.
Zdravé stravování:
Navykl jsem si také zdravě jíst, v 95 % se vyhýbám polotovarům, cukru a nadmíry sacharidů. Jím opravdové jídlo, protože vím, že moje tělo potřebuje jen to nejlepší, aby správně fungovalo. Naučil jsem se také počítat kalorie, což mi pomohlo dostat se pod 12 % tělesného tuku.
(Preventivní) vyšetření:
Přestal jsem odkládat různá vyšetření a návštěvy lékařů, ať už to byly rutinní testy na boreliózu nebo třeba vytrhnutí osmiček. Došlo mi, že zbytečný odklad mi v ničem nepomůže. Podstoupil jsem preventivní vyšetření včetně krevního obrazu, abych věděl, co tělu chybí a jak mu můžu pomoci pro jeho optimální funkci.
Sociální život:
Nezapomněl jsem ani na rozšíření svého sociálního života. S rodinou se vidím v 90 % možných případů a navíc sám taková setkání iniciuji. To samé platí i o nejbližších přátelích, se kterými dále utužuji vztahy. V uplynulém roce jsem také navázal spoustu nových přátelství a rozhodně jsem se nebránil randění. 😛
Ačkoliv jsem si to předtím často neuvědomoval, zdraví – fyzické, duševní nebo to „mezilidské“ – je základní kámen, bez kterého ostatní části života ztrácí na lesku.
2. Projekty
Hlavní projekt:
Každý den jsem posouval hlavní projekt, web o elektronice, o kousek kupředu.
Během roku jsme na webu publikovali 100 nových článků, aniž bychom zkompromitovali jejich kvalitu a přínos pro čtenáře. Tyto nové články pak přinesly statisíce měsíčních návštěvníků a tím pádem také vyšší výdělky.
Projekt jsme povýšili na další úroveň vytvářením vlastních recenzí, díky spolupráci s největšími výrobci a prodejci (nejen) v ČR, a zakomponováním videoobsahu, který ještě zvýšil autoritu webu.
O 80 % obsahu a správy webu se starají šikovní lidé, kterým jsem předal základní postupy a myšlenky projektu a dále jim nechal volné pole působnosti. Teď už se na webu podílím převážně ve strategické pozici a tvorbou videí.
Vedlejší projekt:
V průběhu roku jsem rozjel vedlejší projekt, blog v angličtině, popisující tzv. case study, jak jsem se učil kreslit. Kreslení bylo totiž něco, co mě už dlouho zajímalo a s čím mám plány také do budoucna.
Vytvořil jsem jednoduchý web se snadno zapamatovatelným jménem, pod které budou moci spadat další case studies, ať už to bude učení jazyků nebo hraní na piano.
Sepsal jsem si cíl, kterého chci v kreslení dosáhnout, vytvořil jsem si postup, jak k němu dojít (a který může kdokoliv použít), a zdokumentoval jsem celou cestu.
Během toho jsem vyzpovídal celou řadu umělců a expertů na meta-learning, abych se zvládnul naučit kreslit co nejefektivněji a v co nejkratším čase.
Abych oba tyto projekty dokázal úspěšně dokončit, musel jsem na nich neoblomně pracovat a nenechat se odradit různými překážkami a neúspěchy, které se v průběhu roku objevily.
3. Osobní růst
Nové schopnosti:
Celý rok jsem pracoval na osvojení si nových schopností, které mě zajímají a zároveň jsou nutné pro úspěch projektů výše.
Konkrétně to bylo:
- Focení a natáčení videí pro vytváření obsahu pro hlavní (a nejspíše i vedlejší) projekt. Ovšem nyní mi tato schopnost obohacuje i osobní život.
- Aktivní/psaná angličtina. Nenaučil jsem se pouze psát, aby tomu ostatní rozuměli. Naučil jsem se psát tak, aby je můj psaný proslov také bavil. Opět velmi důležitá schopnost i pro budoucí projekty.
- Kreslení. Ať už pro ventilaci mé kreativity nebo jako zajímavý prostředek, jak dále obohatit obsah mých (budoucích) projektů.
Nové znalosti:
Neustále jsem se vzdělával, ať to byly zdroje z oboru, sebezdokonalování, filosofie nebo jiných témat, které mě zajímají.
Jelikož internetové zdroje většinou nemají takovou hloubku, zaměřil jsem se také na knihy a každý měsíc jsem alespoň dvě knihy přečetl. Za celý rok mám tak přečtených více než 24 titulů.
Nové zážitky z cest:
Vím, že člověka také velmi obohacuje to, kde všude byl, a proto jsem tento rok také několikrát vycestoval.
Rád poznávám zahraniční města a krajiny, a tak jsem se (alespoň jednou) vydal za hranice České republiky.
V minulosti jsem ale opomíjel krásy ČR, a tak jsem se (alespoň jednou) vydal také na průzkum českých zákoutí, abych to napravil.
Čtvrtletní cíle
Teď už si jen stačí jednotlivé části přepsat do konkrétnějších (SMART) cílů a rozdělit si je do čtvrtletních milestonů, které mi budou ukazovat, jestli jsem na dobré cestě a kde je potřeba přidat.
Ještě se ale musím řídit dvěma pravidly:
- Začít pomalu: Vždycky dělám stejnou chybu, že si toho nabalím moc najednou. Letos chci začít od té nejspodnější hranice a postupně se k cíleným zvykům dopracovávat, aby to nebyl takový šok.
- Být konzistentní: Díky čtvrtletnímu zhodnocení chci vytvořit efekt sněhové koule, kdy budu v průběhu roku postupně utvrzovat jádro (naučené zvyky) a přitom nabalovat další vrstvy (nové zvyky), až do velikosti koule, kterou jen tak něco nezastaví (výpadek v podobě nemoci, dovolené, atd.).
A jaké budou konkrétní plány pro první čtvrtletí 2018?
To vám povím až v reportu za leden.
(Protože si je teprve musím určit. 😀 )
Další reporty, které jsem četl
Dost už o mě!
Běžte si přečíst také reporty mých kamarádů a kolegů:
O tom, co se povedlo a nepovedlo, se rozepsal Diginomád aka Zbyněk Buřival, jeden z členů naší facebookové skupiny. Jsem hlavně zvědavý, kam letos posune svůj projekt Mineralexpert.org.
Report za rok 2017 publikoval také Ondřej Martínek. V něm mě nejvíce zaujalo, kolik hodin mu ušetřilo najmutí editorky a jak si oblíbil crossfit.
Už tradičně jsem také četl report Františka Szabó, který se jako správný affilák chopil příležitosti v kryptosvětě a v prosinci spustil svůj srovnávač Coinario.com.
Když už jsem u kryptoměn, musím zmínit také Milana Pichlíka, který se do této technologie také zakousl a společně s Peterem Chodelkou plánuje vlastní projekt v tomto odvětví.
Peterův report byl další, který jsem si rád přečetl. Když čtu o jeho cestování, tak jen tiše závidím, a jsem velmi zvědavý, jak se mu povede se celý rok nedotknout alkoholu. (Sám sice nepiju, ale rok bez jediné skleničky? Pffff!)
Ačkoliv trochu mimo můj obor, vždycky si rád přečtu report Mária Roženského, kterému se prostě jen a jen daří. 🙂 Držím palce, aby to vycházelo i nadále!
A nakonec mě oslovilo i 8 bodů Jirky Rosteckého, kterému se loňský rok náramně povedl a rovněž jsem zvědavý, jestli to 2018 ještě překoná.
Pokud se chcete podělit také o své reporty, hoďte mi je do komentářů, rád si je přečtu.
Přeju vám všem šťastný a úspěšný rok 2018!
Skvelý report, URL toho projektu prezradíš? Nezdá sa ti že konverzie z elektroniky každým mesiacom klesajú a je to s elektroniko horšie a horše 🙁
Díky!
Prozatím si nechávám URL webu pro sebe, ale plánuji jej zveřejnit, až trochu povyroste a nebude tak lehké ho zkopírovat. 🙂
Teď mám konverze zkreslený vánoční sezonou, ale zatím nevidím žádný propad. Nutno podotknout, že většinu mi dělá affil Heureky, který je trošku jiný než klasický affiliate, jako má třeba Alza.
Pěkný report. Funguje ještě ta vaše skupina na FB? Je možné se tam přidat?
Díky, Jirko!
Funguje a určitě můžeš, už ti píšu na Twitteru. 🙂
Veľmi pekný report, miestami som až žasnul ako správne máš všetko nastavené v hlave a aj v ostatných oblastiach života. Ešte by som sa chcel spýtať ako to máš s vzdelávaním – čítaš knihy, videa alebo ako často apod. ? 🙂
Díky za kompliment, Michal! 🙂
Vzdělávám se každý den a troufám si tvrdit, že je to klíčový zvyk, díky kterému jsem vůbec začal podnikat.
V posledním roce jsem spíše četl články na internetu (vždy si je uložím do Pocketu a pak je čtu naráz) a knihám už nevěnoval takový prostor. To ale hodlám tento rok napravit!
Rád sleduji i videa (třeba Whiteboard Friday na Mozu pro SEO, nebo Noah Kagana, GaryVee na Youtube pro nakopnutí) nebo poslouchám podcasty (Tim Ferriss Show na iTunes), ale lépe vstřebávám informace čtením než posloucháním. 🙂